O nas
Działalność Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „SWAT” działa od 2000 roku. Przez ten czas ze skromnej wizji grupki zapaleńców zmieniło się w coraz prężniej działającą organizację pozarządową. Pomimo przymiotnika „wojskowe” w nazwie, nigdy nie ograniczaliśmy naszych działań do konkretnej grupy zawodowej, chcąc, aby służyły całemu społeczeństwu. Co nie wyklucza oczywiście faktu, że tradycja wojskowa i patriotyczna jest dla nas niezwykle ważna, a jednym z naszych głównych celów jest upowszechnianie wiedzy i umiejętności na rzecz obronności państwa oraz wychowania w duchu patriotyzmu i poszanowania wartości narodowych. Dajemy tego dowód, będąc obecni m.in. podczas: corocznego festynu z okazji Święta Wojska Polskiego w warszawskich Łazienkach, czy festynu z okazji „210 rocznicy powstania Mazurka Dąbrowskiego”. Naszymi ważnymi przedsięwzięciami są także: Izba Pamięci Ofiar Terroru Komunistycznego w Wojsku Polskim znajdująca się w budynku Ministerstwa Obrony Narodowej, a także Izba Pamięci Ryszarda Kuklińskiego. Organizowane przez nas cyklicznie przedsięwzięcia już na stałe wpisały się w krajobraz kulturalny kraju. Wystarczy wspomnieć Konkurs Literacki „Ikarowe Strofy”, który w tym roku odbędzie się już po raz dziewiętnasty. Od lat niezmiennie promuje on talenty literackie i ułatwia zdolnym pisarzom i poetom debiut. Jesteśmy także współorganizatorami tak prestiżowych wydarzeń jak słynny Air Show w Radomiu – najważniejszej imprezy promującej lotnictwo w naszym kraju.
Od początku niezwykle ważna jest dla nas edukacja młodzieży i wyrównanie szans w dostępie do kultury. Coraz częściej zdarza się bowiem, że wojskowe ośrodki kultury przejmują zadania ośrodków cywilnych i dla młodych ludzi, szczególnie tych z mniejszych miejscowości, stają się jedynym miejscem, w których mogą rozwijać swoje talenty. SWAT współtworzy więc m.in. Festiwal Piosenki Wojska Polskiego, podczas którego profesjonaliści nie tylko oceniają swoich młodszych kolegów na scenie, ale także dzielą się z nimi, podczas warsztatów, swoją wiedzą i doświadczeniem. Staramy się również dbać o aktywny wypoczynek dzieci i młodzieży. Możemy pochwalić się udziałem w realizacji zawodów sportowo-obronnych „Sprawni jak żołnierze” w Koszalinie, a także organizacją letniego obozu sportowego „Wojsko naszą szansą”.
Niezwykle ważną sferą działania jest dla nas pomoc dla osób, które utraciły członka rodziny w katastrofach i nieszczęśliwych wypadkach podczas pełnienia obowiązków służbowych. Dlatego współuczestniczyliśmy m.in. w organizacji konferencji dla wdów po żołnierzach poległych w katastrofie samolotu CASA C-295 M. Stowarzyszenie udostępnia także swoje konto bankowe dla wpłat na cele charytatywne. Staramy się robić jak najwięcej, zgodnie z naszymi statutowymi celami. Zdajemy sobie jednak sprawę, że bez wsparcia finansowego ze strony darczyńców nie udałoby się nam zrealizować nawet ułamka naszych zamierzeń. Dlatego w kwietniu 2009 roku Stowarzyszenie SWAT uzyskało status organizacji pożytku publicznego. Oznacza to, że mogą Państwo wesprzeć SWAT i nasze przedsięwzięcia 1 procentem swojego podatku. Wystarczy jedynie w swoim rocznym zeznaniu PIT wpisać właściwy numer Krajowego Rejestru Sądowego, pod którym została zarejestrowana organizacja: KRS 0000148716 i kwotę dotacji. A my możemy zapewnić, że każda przekazana nam złotówka przyczyni się do realizacji przedsięwzięć, z których korzystać możemy wszyscy.
Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „SWAT” jest organizacją pozarządową, od 2000 roku działającą na rzecz wspierania i upowszechniania szeroko pojętej działalności kulturalno – oświatowej, wychowawczej i proobronnej. W kwietniu bieżącego roku uzyskało status organizacji pożytku publicznego. Swoje statutowe cele realizuje, wykorzystując różnorodne formy organizacyjne wyżej wymienionej działalności. Od wielu lat jesteśmy organizatorami, bądź współorganizatorami:
- przeglądów, konkursów, festiwali, wystaw, biennale, promujących amatorski ruch artystyczny oraz innych form rozwoju społeczno – kulturalnego,
- różnorodnych kursów, obozów, szkoleń, konferencji naukowych,
- aktywnego wypoczynku dla dzieci i młodzieży – półkolonie, świetlice itp.,
- festynów z okazji świąt państwowych, patriotycznych oraz okolicznościowych,
- przedsięwzięć promujących Siły Zbrojne RP, a w szczególności Siły Powietrzne.
W tym zakresie współpracujemy również z instytucjami kultury, działającymi w kraju i poza jego granicami oraz innymi stowarzyszeniami społeczno-kulturalnymi.
Celem Stowarzyszenia jest:
- popieranie i propagowanie twórczości kulturalno-oświatowej i artystycznej w Wojsku Polskim oraz środowisku cywilnym,
- pomoc osobom, które utraciły członka rodziny w katastrofach i innych nieszczęśliwych wypadkach podczas pełnienia obowiązków służbowych,
- wspieranie działalności społeczno-wychowawczej, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju i edukacji dzieci i młodzieży,
- upowszechnianie kultury fizycznej, rekreacji, turystyki i krajoznawstwa,
- wspieranie ośrodków kultury (klubów garnizonowych i żołnierskich, orkiestr wojskowych, galerii, kin, muzeów itp.),
- upowszechnianie wiedzy i umiejętności na rzecz obronności państwa oraz wychowania w duchu patriotyzmu i poszanowania wartości narodowych.
Zostań członkiem SWAT
Deklaracja członkowska SWATPOBIERZ Ankieta dla członków SWATPOBIERZ